Horizont HG 2014

Oslavy výročí 100 let české státnosti

Cílem akce je ve výročním roce české státnosti seznámit širokou veřejnost se ženami, které stály na počátku českého státu ve středověku a představit nejvýznamnější světice tohoto období. Navazujeme na již započatý cyklus oslav státotvorných osob z počátku české historie. V roce 2016 se konala již akce Odkaz kněžny Ludmily.

Do projektu se zapojila řada organizací a tím obohatila program dne. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé přednášky Jakuba Izdného z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, Ladislava Smejkala z Vlastivědného muzea v České Lípě a otce Pavla Mayera strážce hrobu sv. Zdislavy.
Kromě přednášek bude moci veřejnost spatřit výstavu dětí ZUŠ Česká Lípa a ZUŠ Jablonného v Podještědí, které k této příležitosti připraví ztvárnění Sv. Zdislavy jako světice, patronky Libereckého kraje, která pomáhala nemocným a potřebným, tematickou výstavu o sv. Zdislavě zapůjčenou z Centra sv. Zdislavy, ukázky knih o významných svatých ženách z městské knihovny v České Lípě, dětské aktivity a závěrem zazní klavírní hudba.

Těsíme se na Vás